Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5401J
SNJ5401J
| Part Number: | SNJ5401J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5401J |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Input Positive-NAND Gates With Open-Collector Output 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5401J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Input Positive-NAND Gates With Open-Collector Output 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 55 ns |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ5401J
| Technical Drawing | View & Download SNJ5401J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5401J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ5401J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5401J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type and temperature range of the product?
What is the product name and its function?
What is the supply voltage range and output type of the product?
How many pins does the product have and what is its physical dimensions?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


