Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5400J
SNJ5400J
| Part Number: | SNJ5400J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5400J |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SNJ5400J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Data Rate | 70 Mbps |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Data Rate | 70 Mbps |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments SNJ5400J
| Technical Drawing | View & Download SNJ5400J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ5400J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ5400J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SNJ5400J Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
| Datasheet | View & Download SNJ5400J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of SNJ5400J?
What is the supply voltage range for SNJ5400J?
What is the package type and number of pins for SNJ5400J?
What is the product name and brand?
What is the function of SNJ5400J?
What is the operating voltage range for SNJ5400J?
What is the package type and temperature range for SNJ5400J?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




