Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75477P
SN75477P
| Part Number: | SN75477P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75477P |
| Qty Available: | |
| Description: | Driver; PDIP; 8 Pins; 5 V (nom.); 5.5V; 0.16 V (typ.) @ 4.5 V; 2 V (min.); 0 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75477P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Driver; PDIP; 8 Pins; 5 V (nom.); 5.5V; 0.16 V (typ.) @ 4.5 V; 2 V (min.); 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Current | 75 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 75 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 100 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Propagation Delay | 350 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 125 ns |
| Turn-On Delay Time | 125 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75477P
| Technical Drawing | View & Download SN75477P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75477P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN75477P?
What is the supply voltage range for SN75477P?
How many pins does SN75477P have?
What is the maximum output current for SN75477P?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





