Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75472P
SN75472P
| Part Number: | SN75472P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75472P |
| Qty Available: | |
| Description: | Driver; PDIP; 8 Pins; 5 V (Nom.); 5.5V; 0.25 V (Typ.); 2 V (Min.); 0.8 V (Max.) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75472P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Driver; PDIP; 8 Pins; 5 V (Nom.); 5.5V; 0.25 V (Typ.); 2 V (Min.); 0.8 V (Max.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Current | 76 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 76 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Propagation Delay | 65 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75472P
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75472P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75472P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








