Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75471P
SN75471P
| Part Number: | SN75471P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75471P |
| Qty Available: | |
| Description: | Driver, General Purpose; PDIP; 8PINS; 5V(TYP.) 5.5V; Voltage, Output, Low Level |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75471P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Driver, General Purpose; PDIP; 8PINS; 5V(TYP.) 5.5V; Voltage, Output, Low Level
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Input | TTL |
| Input Current | 300 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Current | 65 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 65 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75471P
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75471P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









