Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75471DR
SN75471DR
| Part Number: | SN75471DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75471DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 70-V dual peripheral driver with AND logic inputs 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75471DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
70-V dual peripheral driver with AND logic inputs 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 65 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 70 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Dissipation | 725 mW |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75471DR
| Datasheet | View & Download SN75471DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75471DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75471DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75471DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




