Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75451BP
SN75451BP
| Part Number: | SN75451BP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75451BP |
| Qty Available: | |
| Description: | Driver; PDIP; 8 Pins; 7V; 5.5V; 0.25 V (Typ.); 2 V (Min.); 0.8 V (Max.); 0; 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75451BP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Driver; PDIP; 8 Pins; 7V; 5.5V; 0.25 V (Typ.); 2 V (Min.); 0.8 V (Max.); 0; 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Current | 65 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 65 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75451BP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN75451BP?
What is the function of the SN75451BP driver?
What is the supply voltage range for the SN75451BP driver?
What is the maximum output current of the SN75451BP driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













