Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75451BD
SN75451BD
| Part Number: | SN75451BD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75451BD |
| Qty Available: | |
| Description: | 30-V Dual output driver with AND logic inputs 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75451BD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30-V Dual output driver with AND logic inputs 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 725 mW |
| Max Supply Current | 65 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 65 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 725 mW |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75451BD
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75451BD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75451BD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












