Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75437ANE
SN75437ANE
| Part Number: | SN75437ANE |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75437ANE |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Inverter Based Peripheral Driver, 4 Driver, 0.75A, BIPolar, PDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75437ANE Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Inverter Based Peripheral Driver, 4 Driver, 0.75A, BIPolar, PDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Drivers | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 2.075 W |
| Propagation Delay | 1.95 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5 µs |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.8 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75437ANE
| Technical Drawing | View & Download SN75437ANE Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75437ANE Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product equivalent to Texas Instruments SN75437ANE?
What is the package type of Texas Instruments SN75437ANE?
What is the output current of Texas Instruments SN75437ANE?
What is the maximum supply voltage of Texas Instruments SN75437ANE?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








