Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75179BP
SN75179BP
| Part Number: | SN75179BP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75179BP |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75179BP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| ESD Protection | No |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75179BP
| Technical Drawing | View & Download SN75179BP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










