Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75179BD
SN75179BD
| Part Number: | SN75179BD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75179BD |
| Qty Available: | |
| Description: | Differential Driver And eceiver Pair 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75179BD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Differential Driver And eceiver Pair 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 70 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 6 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75179BD
| Technical Drawing | View & Download SN75179BD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75179BD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











