Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176BP
SN75176BP
| Part Number: | SN75176BP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176BP |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176BP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Differential Output | Yes |
| ESD Protection | No |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Input Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 70 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 60 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75176BP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of this product?
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















