Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176BD
SN75176BD
| Part Number: | SN75176BD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176BD |
| Qty Available: | |
| Description: | Integrated Circuit Interface Transceiver, RS-485, bidirectional, 10Mbps, differential, 4.75-5.2 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176BD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Integrated Circuit Interface Transceiver, RS-485, bidirectional, 10Mbps, differential, 4.75-5.2
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| ESD Protection | No |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Input Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 70 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receive Buffers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmit Buffers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 70 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 60 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75176BD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the data rate of this transceiver?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this transceiver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











