Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176AP
SN75176AP
| Part Number: | SN75176AP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176AP |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75176AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 50 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Data Rate | 10 Mbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 50 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Half Duplex |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75176AP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the SN75176AP?
What is the package type of the SN75176AP?
What is the voltage range for the SN75176AP?
Is the SN75176AP compliant with industry standards?
What is the function of the SN75176AP?
What is the package type of the SN75176AP?
What is the supply voltage range for the SN75176AP?
Does the SN75176AP meet any industry compliance standards?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














