Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75162BDW
SN75162BDW
| Part Number: | SN75162BDW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75162BDW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal General-Purpose Interface Bus Transceiver 24-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75162BDW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal General-Purpose Interface Bus Transceiver 24-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 110 mA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Drivers | 8 |
| Number of Receivers | 8 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 8 |
| Operating Supply Current | 110 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75162BDW
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75162BDW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75162BDW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN75162BDW?
What are the categories this product falls under?
Where can I find the datasheet for this product?
What is the price of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






