Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75161BN
SN75161BN
| Part Number: | SN75161BN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75161BN |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 1 Func, 8 Driver, 8 Rcvr, BIPolar, PDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75161BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 1 Func, 8 Driver, 8 Rcvr, BIPolar, PDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 110 mA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Drivers | 8 |
| Number of Receivers | 8 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 8 |
| Operating Supply Current | 110 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1.15 W |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75161BN
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75161BN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75161BN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN75161BN?
What is the package type of SN75161BN?
What is the logic function of SN75161BN?
What is the compliance status of SN75161BN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








