Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75160BN
SN75160BN
| Part Number: | SN75160BN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75160BN |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 8 Func, 8 Driver, 8 Rcvr, BIPolar, PDIP20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN75160BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 8 Func, 8 Driver, 8 Rcvr, BIPolar, PDIP20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 110 mA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Drivers | 8 |
| Number of Receivers | 8 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 8 |
| Operating Supply Current | 110 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN75160BN
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN75160BN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN75160BN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN75160BN?
What is the function of the SN75160BN IC?
What is the price of the SN75160BN IC?
Is the SN75160BN IC currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








