           Integrated Circuits (ICs) > Memory > FIFO > SN74V235-10PAG
SN74V235-10PAG
Part Number: SN74V235-10PAG
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > FIFO > SN74V235-10PAG
Qty Available:
Description: 2048 x 18 Synchronous FIFO Memory 64-TQFP 0 to 70
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SN74V235-10PAG Available.
2048 x 18 Synchronous FIFO Memory 64-TQFP 0 to 70
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 64
Weight 274.706879 mg
Access Time 6.5 ns
Bus Directional Unidirectional
Data Bus Width 18 b
Density 36 kb
Direction Unidirectional
Element Configuration Dual
Frequency 100 MHz
FWFT Support Yes
Max Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Current 35 mA
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 4.5 kB
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Nominal Supply Current 35 mA
Number of Circuits 2
Operating Supply Voltage 3.3 V
Packaging Bulk
Programmable Flags Support Yes
Retransmit Capability No
Sync/Async Synchronous
Word Size 18 b
Height 1.2 mm
Length 10 mm
Thickness 1 mm
Width 10 mm