Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74TVC3010PWR
SN74TVC3010PWR
| Part Number: | SN74TVC3010PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74TVC3010PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6.5-V, 1: 1 (SPST), 10-channel voltage clamp 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74TVC3010PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6.5-V, 1: 1 (SPST), 10-channel voltage clamp 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 0 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 11 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Resistance | 12.5 Ω |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74TVC3010PWR
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74TVC3010PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
How many channels does this product have?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



