Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74TVC3010DWR
SN74TVC3010DWR
| Part Number: | SN74TVC3010DWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74TVC3010DWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6.5-V, 1: 1 (SPST), 10-channel voltage clamp 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74TVC3010DWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6.5-V, 1: 1 (SPST), 10-channel voltage clamp 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 0 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 11 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Resistance | 12.5 Ω |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 15.4 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74TVC3010DWR
| Technical Drawing | View & Download SN74TVC3010DWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010DWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74TVC3010DWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many channels does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


