Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74SSTL16857DGGR
SN74SSTL16857DGGR
| Part Number: | SN74SSTL16857DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74SSTL16857DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | D Flip-Flop, SSTL Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 14-Bit, True Output, TTL, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74SSTL16857DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
D Flip-Flop, SSTL Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 14-Bit, True Output, TTL, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -20 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Frequency | 150 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 14 |
| Number of Outputs | 14 |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.7 ns |
| Quiescent Current | 90 mA |
| Turn-On Delay Time | 3.7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74SSTL16857DGGR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the trigger type of this product?
How many bits does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

