Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S86D
SN74S86D
| Part Number: | SN74S86D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S86D |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-input Exclusive-O gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S86D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-input Exclusive-O gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 1 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74S86D
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S86D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S86D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S86D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
How many inputs and circuits does the product have?
What is the minimum and maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


