Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S37DR
SN74S37DR
| Part Number: | SN74S37DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S37DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-input positive-NAND buffers 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S37DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-input positive-NAND buffers 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 60 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 60 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Current | 60 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Quiescent Current | 46 mA |
Documentation for Texas Instruments SN74S37DR
| Datasheet | View & Download SN74S37DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function and number of inputs of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


