Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S37D
SN74S37D
| Part Number: | SN74S37D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S37D |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S37D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 60 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 3 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 60 mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74S37D
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S37D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S37D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the supply voltage range for this product?
What is the weight of this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



