Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S132N
SN74S132N
| Part Number: | SN74S132N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S132N |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-input positive-NAND Schmitt triggers 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S132N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-input positive-NAND Schmitt triggers 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | NAND, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74S132N
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S132N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S132N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



