Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S10NSR
SN74S10NSR
| Part Number: | SN74S10NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S10NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic Gates Triple 3-input Positive-NAND gates |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S10NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic Gates Triple 3-input Positive-NAND gates
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Output Current | 20 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Output Current | 20 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Output Current | 20 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74S10NSR
| Datasheet | View & Download SN74S10NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S10NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S10NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S10NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S10NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S10NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
How many circuits and gates does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type for this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.