Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74S1053PWR
SN74S1053PWR
| Part Number: | SN74S1053PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74S1053PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array 20-TSSOP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74S1053PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array 20-TSSOP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Forward Current | 170 mA |
| Forward Voltage | 1.45 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 7 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 16 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 16 ns |
| Reverse Recovery Time | 16 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74S1053PWR
| Technical Drawing | View & Download SN74S1053PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S1053PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1053PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the forward voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





