Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74S1051N
SN74S1051N
| Part Number: | SN74S1051N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74S1051N |
| Qty Available: | |
| Description: | 12-Bit Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74S1051N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
12-Bit Schottky Barrier Diode Bus-Termination Array 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Forward Current | 170 mA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 7 V |
| Max Supply Voltage | 1.3 V |
| Max Surge Current | 1 A |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 750 mV |
| Number of Bits | 12 |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Recovery Time | 16 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74S1051N
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S1051N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S1051N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature?
What is the number of pins in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





