Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S09N
SN74S09N
| Part Number: | SN74S09N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S09N |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar AND gates with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S09N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar AND gates with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | 0 A |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | 0 A |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74S09N
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S09N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S09N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S09N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





