Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S04N
SN74S04N
| Part Number: | SN74S04N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S04N |
| Qty Available: | |
| Description: | S Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S04N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
S Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74S04N
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S04N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









