Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S04D
SN74S04D
| Part Number: | SN74S04D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S04D |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Inverter 6CH 6-INP 14SOIC / Hex Inverters |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74S04D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Inverter 6CH 6-INP 14SOIC / Hex Inverters
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 20 mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74S04D
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74S04D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74S04D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






