Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH652PW
SN74LVTH652PW
| Part Number: | SN74LVTH652PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH652PW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers And egisters With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH652PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers And egisters With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.1 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH652PW
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH652PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the package type and temperature range for this product?
What is the voltage range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



