Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH652DBRE4
SN74LVTH652DBRE4
| Part Number: | SN74LVTH652DBRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH652DBRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers And Registers With 3-State Outputs 24-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH652DBRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers And Registers With 3-State Outputs 24-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 172.39345 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.1 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH652DBRE4
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652DBRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH652DBRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many circuits does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
