Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH646PW
SN74LVTH646PW
| Part Number: | SN74LVTH646PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH646PW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers And egisters With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH646PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers And egisters With 3-State Outputs 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.6 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH646PW
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH646PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH646PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH646PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


