Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH245ADW
SN74LVTH245ADW
| Part Number: | SN74LVTH245ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH245ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH245ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 64 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.1 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 7.1 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH245ADW
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH245ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH245ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH245ADW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









