Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH244ADW
SN74LVTH244ADW
| Part Number: | SN74LVTH244ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH244ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffer/Line Driver W/3St Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LVTH244ADW. |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH244ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffer/Line Driver W/3St Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LVTH244ADW.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH244ADW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVTH244ADW?
What is the voltage and frequency range of the MC100LVEL17 Series?
What is the package type of the Texas Instruments SN74LVTH244ADW?
Is the Texas Instruments SN74LVTH244ADW RoHS compliant?
What is the brand of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the part number of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







