Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH244ADB
SN74LVTH244ADB
| Part Number: | SN74LVTH244ADB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH244ADB |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH244ADB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Turn-On Delay Time | 5.3 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH244ADB
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH244ADB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH244ADB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH244ADB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type and number of pins?
What is the function of this product?
What is the product name and brand?
What is the supply voltage range for this product?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count of this product?
What is the operating voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


