Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18514DGGR
SN74LVTH18514DGGR
| Part Number: | SN74LVTH18514DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18514DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT Scan Test Devices With 20-Bit Universal Bus Transceivers 64-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18514DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT Scan Test Devices With 20-Bit Universal Bus Transceivers 64-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 19.5 mA |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 17 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH18514DGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH18514DGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18514DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18514DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18514DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18514DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVTH18514DGGR?
What is the brand of SN74LVTH18514DGGR?
How many pins does SN74LVTH18514DGGR have?
What is the voltage range for SN74LVTH18514DGGR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





