Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18504APMR
SN74LVTH18504APMR
| Part Number: | SN74LVTH18504APMR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18504APMR |
| Qty Available: | |
| Description: | Boundary Scan Reg Bus Transceiver, LVT Series, 1-Func, 20-Bit, True Output, BICMOS, PQFP64 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18504APMR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Boundary Scan Reg Bus Transceiver, LVT Series, 1-Func, 20-Bit, True Output, BICMOS, PQFP64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036 mg |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 20 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.4 ns |
| Quiescent Current | 19.5 mA |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 10 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH18504APMR
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18504APMR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH18504APMR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18504APMR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH18504APMR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




