Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18502APM
SN74LVTH18502APM
| Part Number: | SN74LVTH18502APM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18502APM |
| Qty Available: | |
| Description: | Boundary Scan Reg Bus Transceiver, LVT Series, 2-Func, 9-Bit, True Output, BICMOS, PQFP64 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH18502APM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Boundary Scan Reg Bus Transceiver, LVT Series, 2-Func, 9-Bit, True Output, BICMOS, PQFP64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 18 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 10 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Width | 10 mm |
| Case/Package | LQFP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 342.689036 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 18 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 10 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH18502APM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the function of Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the logic family of Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the supply voltage range for Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the function of Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the logic function of Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
What is the supply voltage range for Texas Instruments SN74LVTH18502APM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






