Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH182504APM
SN74LVTH182504APM
| Part Number: | SN74LVTH182504APM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH182504APM |
| Qty Available: | |
| Description: | Boundary Scan Reg Bus Transceiver, LVT Series, 1-Func, 20-Bit, True Output, BICMOS, PQFP64 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH182504APM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Boundary Scan Reg Bus Transceiver, LVT Series, 1-Func, 20-Bit, True Output, BICMOS, PQFP64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 339.995831 mg |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 20 |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 19.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 10 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH182504APM
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH182504APM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH182504APM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What category does the product belong to?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






