Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16543DL
SN74LVTH16543DL
| Part Number: | SN74LVTH16543DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16543DL |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, LVT Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16543DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, LVT Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.7 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH16543DL
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH16543DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16543DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the description of the product?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




