Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16501DGG
SN74LVTH16501DGG
| Part Number: | SN74LVTH16501DGG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16501DGG |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16501DGG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH16501DGG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
