Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16500DL
SN74LVTH16500DL
| Part Number: | SN74LVTH16500DL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16500DL |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16500DL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 689.999043 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.9 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.3 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH16500DL
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH16500DL Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the voltage rating of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



