Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16500DGGR
SN74LVTH16500DGGR
| Part Number: | SN74LVTH16500DGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16500DGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16500DGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 18-Bit Universal Bus Transceivers With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 249.986095 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.9 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6.3 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH16500DGGR
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16500DGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




