Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH16245ADGV
SN74LVTH16245ADGV
| Part Number: | SN74LVTH16245ADGV |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH16245ADGV |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH16245ADGV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH16245ADGV
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH16245ADGV Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range?
Is this product currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
