Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16245ADGGR
SN74LVTH16245ADGGR
| Part Number: | SN74LVTH16245ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16245ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVTH16245ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 64 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 5.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH16245ADGGR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVTH16245ADGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVTH16245ADGGR?
What is the temperature range for the GULL WING DUAL Pushbutton Audio Audio Signal Processor IC?
What is the package type for Texas Instruments SN74LVTH16245ADGGR?
What is the weight of Texas Instruments SN74LVTH16245ADGGR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







