Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH162245DGG
SN74LVTH162245DGG
| Part Number: | SN74LVTH162245DGG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH162245DGG |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVTH162245DGG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
Documentation for Texas Instruments SN74LVTH162245DGG
| Datasheet | View & Download SN74LVTH162245DGG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVTH162245DGG Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What are the logic function and number of bits of the product?
What are the compliance standards or regulations that the product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.