Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996PWR
SN74LVT8996PWR
| Part Number: | SN74LVT8996PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 10-Bit Addressable Scan Ports Multidrop-Addressable IEEE STD 1149.1 (JTAG) TAP Transceiver 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 10-Bit Addressable Scan Ports Multidrop-Addressable IEEE STD 1149.1 (JTAG) TAP Transceiver 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT8996PWR
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT8996PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


