Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996PW
SN74LVT8996PW
| Part Number: | SN74LVT8996PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996PW |
| Qty Available: | |
| Description: | Addressable Scan Port -40¡ãC to 85¡ãC 24-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVT8996PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Addressable Scan Port -40¡ãC to 85¡ãC 24-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 89.499445 mg |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 10 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 7.8 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVT8996PW
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVT8996PW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVT8996PW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the temperature range for this product?
How many pins does this product have?
What is the weight of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




